Рискът от депресия и тревожност е много по-голям при лошо качество на сън. Според ново малко проучване, липсата на нужните часове сън може да засегне определени центрове в мозъка, които влияят върху емоциите и настроението и повишават усещането за тревожност и депресия.
Ефектът е много по-силен при постоянно напрегнатите и непокойни личности, обясняват изследователите от калифорнийския университет, Бъркли.
Те целят с проучването да установят по-детайлно причинно-следствена връзка между депресията и съня. Все още са необходими допълнителни изследвания обаче, за да се установи дали липсата на сън увеличава риска от депресия или тя е симптом на състоянието.
В проучването взимат участие 18 души в добро физическо състояние. Доброволците нямат поставена диагноза депресия или тревожност, но при недоспиване изпитват някои от симптомите.
Изследователите сканират мозъчната дейност на доброволците всяка вечер, докато те спят. В будно състояние също е сканирана мозъчната активност, докато доброволците разглеждат различни снимки, пораждащи тъга и тревожност.
Резултатите показват, че доброволците, които имат лошо качество на сън, будят се посред нощ, сънуват кошмари или спят по-малко от 7 часа на денонощие са с повишена активност на амигдалата. Те се безпокоят по-често и страдат от тревожност.
Резултатите и данните от проучването са публикувани в сп. Neuroscience.
Още полезна информация за здравето можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.