Организмът ни има нужда от слънчева светлина, за да произвежда определени количества витамин D. Може ли употребата на слънцезащитни продукти да доведе на дефицит на витамин D?
Витамин D играе важна роля в рeгулацията на нивата на калий и фосфор в кръвта, както и в имунната система и костното здраве.
При недостига му се развиват множество нарушения, като най-познатите са рахит и остеомелация.
Рахитът може да предизвика костни деформации и забавяне на растежа и засяга предимно деца и подрастващи, докато остеомелацията засяга предимно възрастни и предизвиква деминерализация на костите, извиване на гръбначния стълб, изкривяване на краката и мускулна слабост. Остеомелацията е пряко свързана с остеопорозата.
Подробно изследване, публикувано в журнала на Американската дерматологична академия разкрива, че слънцезащитните продукти действително намалят количеството витамин D, произведено от кожата. Това ограничение, обаче, е съвсем минимално и ефекта му върху общия витаминен баланс е пренебрежително малък и не се отразява на здравето.
Хората с по-бяла кожа се нуждаят от максимум 30 минути незащитено излагане на слънце всеки ден, за да се набави необходимата от слънцето енергия за синтез на витамин D. При хора с по-тъмна кожа този период е между един и два часа, в зависимост от степента на кожна пигментация – колкото по-тъмна е кожата, толкова по-дълго време и е необходимо.
Повече за здравето можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.