Д-р Анета Попиванова е педиатър и неонатолог, председател на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, зам. председател на Националния комитет по кърмене. Началник отделение „Физиологично” в Клиника по неонатология при УАГБ „Майчин дом”.
- Д-р Попиванова, какви са предимствата на майчината кърма пред адаптираното мляко?
- Кърменето е естественият начин за хранене на бебето. Така са се хранили бебетата откакто свят светува и откакто има хора. Адаптираните млека или млеката за кърмачета, както сега се наричат, влизат в широка употреба от началото на миналия век. Те са създадени на базата на кравето мляко. От момента на създаването си до сега, производителите им се опитват непрекъснато да доближат състава им до състава на майчината кърма. Майчината кърма е златният стандарт. Млеката за кърмачета имитират нейния състав. Майчината кърма е "жива течност", променяща състава си с израстването и развитието на бебето, за да отговори на непрекъснато променящите се нужди от хранителни вещества, имуноглобулини, растежни фактори, витамини на бързо развиващия се детски организъм.
Колкото повече проучвания се правят за самия акт на кърменето и за състава на кърмата, толкова повече се разкриват уникалните особености на майчиното мляко и огромните преимущества, които носи кърменето. Всеизвестно за всички е, че кърмените деца са много по-здрави, те много по-рядко боледуват от най-честите детски заболявания като възпаления на ушите, пневмонии, бъбречни инфекции. Те много по-лесно понасят имунизациите и изграждат много по-стабилен имунитет след тях.При тях е намален и рискът за развитие на алергични заболявания. Това са най-непосредствените преимущества, които се проявяват в ранното детство.
В по-късна възраст кърмените деца по-рядко развиват детски диабет. Намалява и рискът от развитие на някои злокачествени заболявания, те са с по-малък шанс да развият затлъстяване в по-късна възраст.
- Какви са рисковете за здравето на детето, ако веднага след раждането се наложи да е хранено с млека за кърмачета?
- То не получава всички ползи, които носи кърмата. Пак обръщам внимание, кърмата е "жива течност"! Особено коластрата съдържа изключително много готови антитела, клетки, растежни фактори – това е живата компонента на кърмата, която никое мляко за кърмачета няма и няма как да има.
Първата кърма, отделяща се от гърдите на майката непосредствено след раждането, коластрата, е изключително ценна. Нейното количество е много малко – по 1-2 чаени лъжички на кърмене, но тя помага на бебето да се приспособи към този изключително странен, нов, много богат на инфекциозни агенти свят, в който то попада веднага след раждането. Ако майката и бебето не са отделени в първите часове след раждането и бебето се постави на гърдата и му се даде възможност да засуче, то ще поеме тази изключително ценна коластра. Често се казва, че това е първата имунизация на бебето.
Останалата част от интервюто за кърменето можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.