Спането върху твърда повърхност, дори и върху повечето матраци, предизвиква напрежение в поне една точка на тялото: става или крайник, рамо или врат. Това често кара хората да се въртят в съня си. Добре опънатият хамак предразполага към равномерно разпределение на тежестта на тялото в легнало положение и спасява от неудобни пози, които пречат на добрия сън.
Лекото поклащане на древното приспособление е с доказан успокоителен ефект: хората заспиват много по-бързо, не само заради удобството му, но и заради по-бързото навлизане в активната фаза на съня. Това не е случайно – у почти всички е запазен споменът за люлеене от детските години, носещ чувство за сигурност, което намалява стреса.
Изследователят Майкъл Мюлеталер от университета на Женева провежда изследване, при което на доброволци, спящи на легло и в последствие – на хамак, са проведени подробни енцефалограми - измервания и записи на мозъчната активност по време на сън. За изненада на учения се оказало, че спането на хамак благоприяства не само добрия сън, но е и по-здравословно спрямо леглото. Той стига до заключението, че спането в хамак предразполага към друга форма на съня.
Люлеещото движение подтиква мозъка към бързо навлизане в N2 фаза на съня, която е по-дълбока от REM съня. Наблюдавано е също така и драстично увеличение на някои мозъчни вълни, предимно в центрове на паметообразуването.
Още любопитна информация за здравето можете да научите в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.