За радост на милиони по целия свят, научно изследване доказва, че умерената консумация на алкохол е в плюс на човешката креативност и помага за решаването на сложни проблеми. Как точно се е стигнало до тези изводи и какво да разбираме под умерена консумация на алкохол?
За целта на изследването учените са дали на доброволци мезе с два шота водка с боровинков сок. Преди тяхната консумация участниците е трябвало да решат по няколко логически въпроса и пъзела, а след като приели „експерименталната терапия” им били поднесени същите по сложност задачи. Изненадващо, но резултатите при всички участници били по-добри след „терапията”.
Изследването е проведено от Университета на Илинойс в Чикаго, под вещото ръководство на д-р Андрю Ярош. Той бил впечатлен от популярността на твърдението, че алкохолът стимулира креативността и въображението и решил да го тества в лабораторни условия. Доброволците в експеримента били подложени на научно издържания тест Remote Associates Test – създаден от науката специално, за да определя креативния потенциал на изследвания обект.
Самият опит прави сравнение между резултатите на участници в трезвено състояние и малко по-късно – в нетрезвено състояние. Анкетираните, които с прецизна дозировка били доведени до 0,075 съдържание на алкохол в кръвта (BAC), в пика на алкохолната си интоксикация, са решавали тестовете по-бързо, постигнали са по-високи резултати и са разчитали в много по-малка степен на късмет в отговорите си.