Изглежда, че дори и да сме наясно с телата си,жените не познаваме признаците на типичните видове рак, характерни за нашия пол, според проучване на медицинския факултет на Харвардския университет. Лошото е, че началният стадий често протича безсимптомно или оплакванията погрешно се взимат за временни и несериозни, а това, уви, намалява драстично възможността за успешно навременно лечение и 5-годишна предживяемост, която данните от изследването показват, че е по-малка от 30%.
Истината е, че макар и да сме в 21 век и една от водещите причини за преждевременна смъртност на населението да е ракът, малко, да не кажем, избягваме да говорим и да се информираме за тези заболявания, превенцията, рисковите фактори, симптоми им... Факт е, че при над 60% от жените, и то в страна като САЩ, диагнозата за злокачествествено заболяване се поставя, когато то вече фатално се е разпространило в организма. В този смисъл няма да е грешно да твърдим, че продължителността на живот и то на добро качество на живота е привилегия не само на здравите, платежоспособните, но и на разумните.
Въпреки че през последните десет години и в България се нашумя около рака на гърдата, като най-често срещан сред жените, това никак не бива да ни успокоява, тъй като все още населението не знае, че ракът на цервикса и на матката отнемат живота на хиляди наши сънароднички всяка година, че ракът на яйчниците се открива твърде късно... Трудно е дори да се каже, че българката познава признаците на рака на гърдата и провежда задължителните месечни самоизследвания, какво остава за останалите типични за нея онкологични гинекологични заболявания.
Грижа за себе си липсва дори когато медицината от десетилетия ползва работещи методи за профилактика. Колко от нас са наясно, че цитонамазка трябва да се извършва ежегодно, а след 35-40-годишна възраст такава следва да се провежда на 6 месеца и спазват тези срокове?
Уви, статистиката е тъжна - всяка година се регистрират над 3300 нови случая общо на рак на маточната шийка, яйчниците, матката, вагината, според Националния раков регистър за 2010 г. Не може да се каже, че тези заболявания се проявяват при по-късна възраст при жената. Факт е, че част от тях могат да се изявят още на 20, макар че повишаване на честотата се наблюдава от 35-годишна възраст, като случаите скачат двойно и тройно след 50, дори 45-годишна възраст с постоянна тенденция на нарастване с напредване на годините.
Въпрос на здравна култура е да обръщаме внимание повече на симптомите от страна на организма си и да се консултираме с лекар, спечелил доверието ни, защото подуването на корема, освен на неправилно хранене, е признак, особено, когато е необяснимо, на рак на яйчниците.
Цялата статия може да намерите в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.