Артритът е хронично заболяване, което засяга едни на пет души от населението. Под артрит се класифицират стотици заболявания, които засягат ставите като остеоратрит и ревматоиден артрит.
Артритът е заболяване, което се появява вследствие на възпаление. В този смисъл подходящият хранителен режим (диета) срещу или при артрит включва основно продукти, чиито съставки имат доказан противовъзпалителен ефект.
Преди да се очаква обаче ефект от хранителния режим, есперти обръщат внимание на това, че при наличие на наднормено тегло, първо трябва да се постигне неговото редуциране – първо, защото допълнителните килограми натоварват ставите, след това, защото мастните тъкани отделят вещества, които задълбочават възпалителните процеси в организма. Най-безболезнено отслабването може да се постигне като от хранителния режим се изключат продуктите, които ни „запълват“ с „празни калории“ като захарните и тестени изделия, полуготовите продукти, пакетираните тип чипсове „хранителни залъгалки“.
Има и трето условие – в хранителния режим трябва да се изключат храните, които влошават тежестта на възпалителните процеси. Това са предимно продуктите, съдържащи голямо количество наситени мазнини и рафинирани въглехидрати.
Кои са подходящите храни срещу/при артрит?
1. Най-вече организмът трябва да се снабди с храни източници на противовъзпалителни агенти. От такъв клас са съдържащите омега-3 мастни киселини. Те потискат отделянето на цитокини и ензими в организма, които по принцип „разяждат“ хрущялите. При редица изследвания се доказва, че омега-3 помагат за редуцирането на симптомите при ревматоиден артрит, като подуване, затопляне на кожата и болка в ставите, намаляване на сковаността и умората.
Богатото на риба меню е подходящо и при остеоратрит, въпреки че няма толкова категорични данни за ефекта при него.
Къде да ги намерим? Полезните омега-3 се съдържат в мазните видове риба като сьомга, херинга, скумрия, сардини, аншоа, както и в стридите, масло от ленено семе. Полезни са и орехите.
Останалата част от материала прочетете в Puls.bg