Студенти по медицина от Медицинския факултет към СУ "Св. Климент Охридски" и от Асоциацията на студентите по медицина обявиха, че не искат да специализират чрез класиране по успех, вместо чрез изпит - идея, която вчера бе огласена от министър Таня Андреева.
"Това не е обсъждано с наши представители", категорични бяха днес студентите. Според тях класирането по успех ще затрудни специализантите с по-нисък успех, а и не е ясно как ще специализират студентите от други държави, пожелали да го направят в България.
"Друга пречка, която ще се породи от новата идея, е за лекарите, които вече работят като такива, но са пожелали да специализират нова специалност", коментира Кирил Пенчев, председател на факултетния Студентски съвет.
Студентите медици настояват още да се увеличи възнаграждението на специализантите минимум на 800 лева.
В момента заплащането им е от 2 до 4 минимални работни заплати за страната, като най-високото възнаграждение получават специализиращите само 4 специалности - анестезиология, спешна медицина, патологоанатомия и педиатрия.
Пенчев добави, че местата за специализация по държавна поръчка, които сега са близо 250, трябва да бъдат поне 400.
Бъдещите лекари настояват държавният изпит да се провежда едновременно, в един и същи ден и час за всички медицински университети в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.