IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Липсата на сън ни коства излишни килограми

Често стигаме до преяждане – защо?

Липсата на сън ни коства излишни килограми

Нарушенията в съня водят до хормонален дисбаланс. Съвременни изследвания акцентират върху последиците от тях върху апетита и контрола на теглото. Два хормона: лептин игрелин са най-дълбоко обвързани със съня и храненето.

Грелинът се произвежда от клетки на стомашно-чревния тракт и стимулира апетита. Лептинътпроизлиза от мастни клетки и сигнализира на мозъка за нивото на насита. 

Лишаването от сън понижава нивата на лептин и повишава тези на грелина, предизвиквайки чувство на засилен глад и по-трудното задоволяване на този глад, което води допреяждане. Изследвания сочат, че при лишаването от сън само за една нощ, се консумира много повече храна, отколкото когато се спи достатъчно. Това се дължи на хормоналните промени, вследствие на които настъпва изменение на хранителните навици още на следващия ден, като се консумират средно с 45% повече висококалорични и богати на въглехидрати храни.

Друго изследване демонстрира статистически връзката сън-тегло: спящите по-малко от 8 часа на денонощие имат не само по-ниски нива на лептин и по-високи на грелин, но имат и по-високи нива на телесни мазнини, спрямо спящите по 8 и повече часа. Статистически, така е при 88% от недоспиващите и изводът е ясен: липсата на сън води до трупане на килограми.

Не само продължителността, но и качеството е фактор за здравословния сън. Страдащите от сънна апнея, например, могат да си лягат рано и въпреки това да се събуждат изморени. Подобни врагове на съня изискват лекарска намеса и лечение, но има и други вредители, които могат да бъдат победени за няколко вечери. Няколко съвета за справянето с тях: 

  • Да се ограничи или напълно премахне излагането на телевизия, компютър, интернет и мобилни телефони поне един час преди лягане. Тези елементи влияят твърде стимулиращо на мозъка и дори да се постигне заспиване от изтощение или умора, сънят няма да е така здравословен и оздравяващ нито за ума, нито за тялото.
  • Кофеинът също трябва да бъде ограничен, като трябва да се знае: ефектите му могат да траят над 12 часа и е добре да се приема само сутрин.
  • За да се избегне чувството за тежест в стомаха, киселините или ставането до тоалетна, последното ядене за деня трябва да е поне 3 часа преди лягане.
  • Всяка електроника, която осветява дори слабо помещението, в което се спи, трябва да бъде изключена или пренесена другаде, понеже светлината може да доведе до нарушения в баланса на светлочувствителни хормони – мелатонин, кортизол, пролактин. Те не само пречат на съня, но влияят още на имунната система и антиоксидантната защита.

Още полезна информация за здравето може да намерите в Puls.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата