Знаем, а и все повече изследвания, доказват, че по време на бременността всичко, което се случва на майката е от значение за бебето. Истина, която важи с най-голяма сила за здравето. Не случайно бъдещите майки и близките им се притесняват за здравето на бъдещото дете при нейното заболяване. Периодът е твърде деликатен, лекарствата могат да бъдат не по-малко опасни. От друга страна, трябва да знаем, че природата ни е създала все пак устойчиви и се е погрижала да съхрани малкото, въпреки срещата с неблагоприятни фактори на майката.
Ясно е, че не е желателно бременната да боледува и е редно да избягва контакти и ситуации, при които може да се зарази. Да се предотврати всеки риск обаче е невъзможно. За щастие, организмът ни разполага с имунитета си, който от раждането си до конкретния момент се е срещал с достатъчно видове микроорганизми, натрупал е „памет“ и разполага с необходимия потенциал да се пребори с тях.
Естествено, остават не малко, които срещаме по-рядко и/или инфекцията винаги носи сериозен риск, тъй като преминава през плацентарната бариера и може да доведе до преждевременно раждане или сериозни усложнения при бебето. Благодарение на съвременната медицина и здравеопазването част от тези най-опасни инфекции за плода са изкоренени или ограничени до минимум, пример за което е рубеолата.
В България ваксинирането срещу рубеола е въведено преди двайсетина години (В Имунизационния календар на страната е от 1992 г., като ваксината е включена в тривалетната морбили-паротит-рубеола и се извършва един път на 13-месечна възраст и един път на 12-годишна.
Преди това между 1988 г. – 1991 г. са ваксинирани селективно само момичета в гимназиалния курс в училище.), благодарение на което заболяването е почти изкоренено и у нас. През последните няколко години въпреки това се среща информация за случаи на рубеола, което се дължи на пропуски във ваксинирането на големи групи хора, поради което бъдещи майки и семействата им все пак трябва да имат едно на ум.
Все пак в случая е много важно дали бременната има имунитет срещу рубеола. Това се открива с тест за антитела, който е желателно да се извърши още преди планирането на бременността или при регистрирането й.
Необходимостта от имунитет срещу рубеола при жените идва оттам, че тя е опасно за плода инфекциозно заболяване, което води до сериозни аномалии в развитието му до степен несъвместимост с живота.
Други опасни инфекции за плода, с които трябва да сме наясно, са сифилис, хепатит В, ХИВ – не случайно при регистринането на бременността това са първите тестове, които се назначават.
Цялата статия прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.