Риновирусите са виновни в повечето случаи за постоянно течащия нос при децата. И наименованието им идва от гръцки rhin – нос. Риновирусите са едни от основните причинители на настинките при най-малките. Инфекцията може да засегне още гърлото, ушите, синусите, а усложненията й да доведат до пневмония и бронхиолит.
Особено податливи на риновирусни инфекции са децата до 2-годишна възраст. Обикновено се прихващат от деца в групи като се предават по въздушно-капков път или чрез контакт директен или посредством общи повърхности и предмети.
Заразяването в група при наличие на дете с обилна хрема, което кашля и киха и все още не е способно да поддържа личната си хигиена, трудно може да бъде избегнато, поради което е и препоръката на педиатрите дори само при настинка децата да не се водят в яслата или детската градина.
Риновирусните инфекции са типични за есента и пролетта.
Как започва инфекцията? С постоянно течащ нос, с водниста прозрачна хрема и отекла носна лигавица (запушен нос) два-три дни след заразяването. След ден-два секретът става по-гъст и добива лек кафеникав, сивкав или зеленикав цвят.
Детето често киха, губи апетит, възможно е да се оплаква от болки в мускулите – да е видимо отпаднало, да има главоболие. Впоследствие се възпалява и гърлото и се появява по-осезаема кашлица, не само заради стичащите се в гърлото носни секрети. Характерно е и повишаване на температурата между 38,3 – 38,9 оС.
Симптомите й персистират в продължение на седмица и половина – две.
Риновирусната инфекция може да даде начало или да протича успоредно с друга инфекция, най-често стрептококова, която засяга сливиците.
Останалата част от материала може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.