При децата на жените, които изпитват чувство надепресия по време на бременността, се наблюдава повишен риск от развитие на депресия, когато навлязат в зряла възраст, според ново проучване на изследователи от Университета в Бристол, Великобритания.
То проследява децата на повече от 8000 жени, които страдат от предродилна или следродина депресия.
Водещият автор – д-р Ребека Пиърсън, обръща внимание, че депресивните състояния през бременността трябва да бъдат вземани на сериозно и съответно да бъдат лекувани.
Оказва, че те влияят на детето в дългосрочен план, независимо, че то е още малко, въпреки че твърденията са на ниво асоциации. От друга страна, за установяване на пряка зависимост ще бъдат необходими допълнителни проучвания.
Депресията вреди на бъдещото бебе, тъй като неговото интелектуално развитие започва още преди да е родено. Вредни за него могат да бъдат хормоните на стреса, синтезирани от майчния организъм, обясняват още експертите.
Желателно е жените, които страдат от депресия, да се лекуват още преди да забременеят. Ако състоянието обаче се развие по време на самата бременност, тогава е още по-важно да бъде преодоляно, тъй като може да се предаде на детето в по-късен етап от живота му.
Проучването е публикувано в JAMA Psychiatry.
Повече полезна информация за бременност и раждане може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.