За затлъстяване се говори, когато телесните мазнини заради количеството имат негативен ефект върху здравето. Това състояние е налице, когато телесното тегло е с минимум 20% над нормата, а индексът на телесна маса ИТМ е над 30. Когато ИТМ се намира между 25 и 30 има наличие на наднормено тегло.
Въпреки че напоследък все повече системата за определяне на телесното тегло по ИТМ се отхвърля, като недостатъчно информативна и коректна индексът все още се използва за откриването на рискови към наднормено тегло и затлъстяване пациенти. Стойностите му се получават чрез формула, която използва данни като актуално тегло и ръст.
Какви са причините за затлъстяването?
1. Първата и най-неприятната за проумяване причина е свръхприемът на калории. Наднорменото тегло и по-късно затлъстяването се получават, когато има системно и твърде дълго продължило във времето приемане на големи количества храна, които в пъти надвишават потребностите на организма от суровини за енергия. Затлъстяването е приело застращителни размери по цял свят и през последните десетилетия честотата му е епидемиологична. За последните 20 години числото на хората със затлъстяване скача повече от два пъти. Според експертите това се залага от повишения калориен прием – докато през седемдесетте години той се е равнявал на около 1550 при жените и 2500 при мъжете, то в началото на хилядолетието вече достига съответно до 1900 ккал и 2600 ккал на ден.
Тези допълнителни калории идват най-вече от повишена консумация на мазнини и прости въглехидрати, най-вече под формата на подсладени напитки. Поне три пъти нараства консумацията на храните тип fast food, които основно са произведени от бяло брашно, ориз. За жалост, определяните като вредни храни са много по-евтини от препоръчваните за здравето плодове и зеленчуци.
2. Животът ни е станал безмилостно уседнал. Работим пред компютър, отпуска ме се и се забавляваме пред телевизора, използваме дистанционни, миеш съдовете си в машини. Дори пазаруването ни отнема възможността да се движим, тъй като до магазина използваме личния си автомобил, а истината е, че колкото по-малко се движим, толкова е по-вероятно да наддадем на тегло. Движението има благоприятен ефект за поддържане на чувствителността на организма към инсулин. Физическата активност поддържа нивото на отделян инсулин от организма сравнително стабилен. В обратния случай колебанията му се възприемат като висок риск от наддаване на тегло.
Затлъстяването е все по-разпространено и сред децата, които се предполага, че са много по-активни от възрастните.
Останалите може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.