Две трети от децата на пет и шест години в страната имат кариес. 12-годишните българчета вече имат средно по три развалени зъба, съобщи д-р Виктория Жекова, ръководител на националния екип по силанизиране на детските зъби.
При 18-годишните едва около 9 процента са без кариеси. Жекова допълни, че по данни на НЗОК всяка година в страната се вадят по около 10 хиляди постоянни зъба на младежи до 18 години.
В дискусията по изпълнението на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца във Варна се включиха представители на детски градини и училища, стоматолози и медицински специалисти, които работят в учебните заведения, предаде БТА.
Жекова призова присъстващите да помагат за образоването на малчуганите и родителите им. Тя отчете, че последните проучвания показват, че само 33 на сто от домакинствата в страната купуват редовно четки за зъби, а 39 на сто отделят пари за пасти.
Председателят на Регионалната колегия на Българския зъболекарски съюз във Варна д-р Румяна Въчкова допълни, че в момента съсловната организация води преговори със Здравната каса за финансирането на дейности през 2014 година.
По думите й искането на денталните медици е НЗОК да поеме още една манипулация за хората над 18 години. В момента Касата плаща само за един преглед и две манипулации. Според Въчкова и през следващата година децата ще имат право на четири безплатни посещения при зъболекар. Касата ще поема преглед и три манипулации, включително лечение на пулпит.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.