Обилните количества погълнат алкохол могат да доведат до трайни промени и увреждания на мозъчната тъкан. Марихуаната притежава ефект, който може да контрира и предотврати тези поражения, сочи ново изследване на учени от щатските университети на Кентъки и Мериленд, САЩ.
Чрез публикацията си в реномирания журнал Pharmacology Biochemistry and Behavior, учените разкриват защитните функции на съединението канабидиол от марихуаната.
Тяхното откритие отвежда биомедицинските науки по-близо до въвеждането на превантивно лечение за пациенти, страдащи от алкохолизъм. Те планират клиничното тестване на препарат с канабидиол за кожно приложение, който ще третира невродегенеративните щети, нанесени от алкохола.
Както тетрахидроканабинола или THC – активната съставка на марихуаната, така и канабидиолът е мощен антиоксидант. За разлика от ТHC, обаче, канабидиолът не притежава упойващ ефект.
Наблюдаваните неврозащитни свойства на съединението се преписват на високата му антиоксидантна активност – способността да се улавят свободни радикали и да се извеждат от организма, преди да са увредили дадена структура.
Останалата част от материала може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.