IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Кои признаци при двумесечно бебе се свързват с аутизъм?

Заболяването се установява обаче едва на две-три години

Кои признаци при двумесечно бебе се свързват с аутизъм?

Липсата на контакт с очи при общуване се смята водещ признак на аутизъм, чието диагностициране се осъществява едва към две- или тригодишна възраст на детето. Според американски изследователи обаче липсата на фокусиран поглед от страна на новороденото върху лицето на майката все още не може да се приеме за тревожен сигнал, както се смяташе досега в тези среди.

Избягването на контакта с очи едва между два- и шестмесечна възраст може да бъде показател за разстройство от аутистичния спектър, разясняват водещите проучването Уорън Джонс и Ейми Клин от Центъра по аутизъм Маркъс към университета Емори, САЩ.  До този период при тези деца също се отчита наличие на контакт очи в очи. Вроденият инстинкт да се фокусират върху лицето на майка си или грижещия се за тях човек обаче постепенно започва да се губи от този период, се пише в публикация на сп. Nature.

При проучването си авторите наблюдават деца с висок и нисък риск от развитие на аутизъм. С висок риск са тези, които вече имат братя или сестри с такова разстройство. При работата си те използват специален уред, с помощта на който следят погледа на децата подробно – колко дълго трае той, върху каква част на лицето или тялото е фокусиран. Учените засичат тези детайли десет път до навършване на две години. През третата година на повечето от децата с по-висок риск е била поставена диагноза.

При анализа на данните Джонс и Клин откриват, че от втория до шестия месец след раждането при децата, вече с диагноза, се появяват първите отклонения в продължителността на погледа в сравнение с данните им до този момент и в сравнение с показателите на другите деца през въпросния период. До 2-годишна възраст погледът им е наполовина по-кратък.

Това изненадва учените, тъй като досега липсата на зрителен контакт се смята за основен признак на разстройство от аутистичния спектър, който се проявява от деня на раждането. Изследователите са категорични, че първоначалният инстинкт за вглеждане в очите е бил налице при всички деца с диагноза по-късно. Според тях улавянето на момента, в който започват отклоненията би могъл да е от полза за провеждането на успешна ранна терапия с цел запазване на този основен механизъм за социална адаптация – зрителния контакт.

В момента екипът работи върху изграждането на подобна терапевтична програма, съобщава Националният институт по психично здраве на САЩ.

 

Още полезна здравна информация може да намерите на Puls.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата