Вероятно трябва да започнем оттам, че възприемаме диетата единствено като ограничителен режим на хранене, целящ отслабване. Диетата всъщност е вид хранителен режим, съобразен с някои особености на организма, изграден с някаква цел: например редуциране на тегло, поддържане на тегло, избягване на лоши ефекти на определени храни заради здравословен проблем...
Кои са най-разпространените митове относно режимите, целящи редуциране на теглото ни и колко доза истина може да има в тях накратко?
1. Пропускайки закуската, ще отслабна
Тук се крие една от най-сериозните заблуди на стремящите се да отслабнат. Пропускайки хранене, особено закуската, оставяме организма си без „гориво“, заради което той посяга на собствените си тъкани, за да задоволи потребностите от енергия на главния мозък. Дори и подобно ограничение в кратък план да доведе до редуциране на теглото, в по-дългосрочен ще натрупа физическо изтощение, което ще формира чувство на силен глад и съответно по-обилно хранене.
В дългосрочен план организмът ще започне да търси начин да се защити от гладуването и ще използва всяка калория от храната за натрупване на запаси. По-лошото е, че при този процес се залагат големи сривове в нивото на кръвната захар, което залага инсулинова резистентност, увреждане на кръвоносни съдове, неспособност на организма да изхвърля от кръвта вредни субстанции, в това число вреден холестерол и т.н.
Статистически проучвания недвусмислено сочат, че при пропускане на хранене за деня хората посягат и се хранят предимно с високовъглехидратни, мазни и много калорични продукти, така че ефектът на пропуснатото хранене е двойно-тройно загубен. И напротив, тези които закусват, имат и поддържат по-здравословно тегло
от избягващите сутрешното хранене.
Останалите може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.