IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

За вредите, които ни носи безсънието...

Крие риск от развитие на диабет

За вредите, които ни носи безсънието...

Учени от University of Pittsburgh алармират: липсата на достатъчно сън по време на пубертета уврежда инсулиновата резистентност на младия организъм, което води до развитие на диабет.

Водещият автор на публикацията д-р Матюс споделя и друго наблюдение – повишаване на количеството и качеството на съня подобрява инсулиновата резистентност и защитава тялото от настъпването на диабет. Ако към съня на тийнейджъри, спящи по 6 часа в денонощието, се добави само още един час, инсулиновата чувствителност се покачва с почни 10%.

Изследването е публикувано в журнала SLEEP и за неговото осъществяване е следена зависимостта между продължителност на съня и инсулинова резистентност у 245 клинично здрави гимназиста. Над 60% от тях прекарват средно по 6,4 часа сън в денонощието, а над половината от недоспиващите са засегнати от различни степени на затлъстяване.

Ограничаването на съня влияе и по друг механизъм, основан на грелина. Грелинът е пептид синтезиран в стомаха и панкреаса и е по-известен с наименованието „хормон на глада”. При мъжете до 50 години, той се синтезира в определени количества и по определено време – строг график, който се нарушава при продължително безсъние. При лишаване от минимум 6 часа сън на денонощие, за повече от 3 дни в седмицата, нивата на грелин се увеличават значително. Това води до силно повишен глад за неопределено време, понеже хормоналният баланс се възвръща трудно.

Като допълнение, концентрацията на друг хормон, чието освобождаване в кръвта сигнализира за засищане на глада – GLP-1 или „хормон на ситостта” се понижава. Силният глад и почти непостижимото чувство за засищането му са само две от по-изследваните последствия на безсънието. Наред с резките промени в инсулиновата резистентност, липсата на сън води и до неосъзнато преяждане и затлъстяване, което допълнително увеличава риска от захарна болест. 

 

Още полезна здравна информация може да намерите на Puls.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата