До неочакван извод стигнаха експерти на конференция на Американската психологична асоциация, специално посветена на темата за влиянието на видео игрите и интерактивните медии върху психиката на децата и младежите. Дебатите са повдигнати с цел преразглеждане на отношението към тях заради обширно изследване, чието приключване се очаква през 2014 г.
Проучването е предприето в отзвук на обществените дебати през последните десетилетия за негативното въздействие на образите от монитора върху подрастващите. Досега се смяташе, че игрите имат негативен ефект върху психо-емоционалното здраве, в това число, че натрупват напрежение, гняв, акумулират агресия, водят до зависимост и депресия.
За да се разбере влиянието на игрите върху развиващия се ум обаче трябва да се предприеме по-умерен подход, споменава авторът на изследването д-р Изабела Граник за сп.American Psychologist.
Приемаме видео игрите за дейности, които не развиват мисленето ни и не водят до интелектуален напредък, дори за проява на мързел. Само че изследователският екип открива значително подобрение на когнитивните способности у играещите, особено по отношение на ориентиране в пространството, причинно-следствените връзки, паметта и възприемането. И това е напълно вярно за същите онези игри, които всяват ужас у родителите, тези с преследване на цел и стреляне, изобилстващи със сцени на насилие.
Останалата част от материала може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.