Означава ли, че колкото повече време прекарваме с телефона си, толкова сме по-свързани с останалите и се чувстваме по-щастливи?
Според ново проучване, проведено от изследователи от университета Кент, Охайо колкото повече време студентите прекарват с мобилните си телефони, толкова повече се засилва чувството на тревожност у тях. Понижават се и академичните им постижения.
За целите на проучването експертите наблюдават 500 студенти от щатския университет Кент, всеки от които съобщава времето, което ежедневно прекарва, употребявайки мобилния си телефон. Участниците трябва още да определят степента на тревожност, както и удовлетворението им от живота.
След това, в края на учебната година студентите дават достъп на изследователите до годишния им успех.
Оказва се, че широката употреба на мобилните телефони влияе не само на чувството на удовлетвореност и щастие, но също така се свързва и с по-нисък успех. Причината навярно се крие в повишеното чувство на тревожност и невъзможността студентите да се концентрират, се казва в проучването.
Въпреки че редица други проучвания установяват, че мобилните телефони могат да подобрят социалните ни контакти и да понижат чувството на изолация, последните открития сочат, че постоянният достъп до информация и различни хора може да се окаже "нож с две остриета".
Учените предполагат, че студентите чувстват тревожност, в случай, че се чувстват длъжни да бъдат в постоянна връзка с техни приятели. Някои дори могат да имат затруднения да прекъснат връзката.
Данните от проучването са публикувани в сп. Computers in Human Behavior.
Повече полезна здравна информация може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.