IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сърцето страда – още една причина и начин да му повлияем?

Чувството на вина е по-опасно от стреса за сърдечното здраве

 Сърцето страда – още една причина и начин да му повлияем?

Замисляли ли сте в случаи на произнасяне на фразата „Заболя ме сърцето“ за смисъла й? Много често реагираме обичайно на определени събития, използвайки думата сърце, без действително да правим връзка с този съществен наш орган.

Предлагам ви един експеримент и следващия път, когато, да речем ви, поискат цена далеч от възможностите ви и българските стандарти, преди да изречете това изречение да се замислите какво чувствате в момента.

Със сигурност шокът, макар и незначителен, предвид къде-къде по-сериозни събития, се предава веднага на организма ви, който вече е изстрелял ред съединения и хормони, водещи до стягане на артериите ви и е извадил обмяната на веществата от обичайното равновесие. Дори и да не задълбаваме в дебрите на организма и тези сложни механизми и процеси, можем да си дадем сметка за неприятното пристягане, което се получава в областта на слънчевия ни сплит от неприятния за нас факт, особено в случаите, когато силно сме желали въпросния предмет или услуга.

Друг достатъчно красноречив пример са случаите на инфаркт или инсулт след преживяване на някакво трагично събитие, превърнали се в широко есплоатиран епизод на филмовата и театрална индустрия.

Подхождайки към разбирането на тази асоциация, трябва обаче да отбележим, че всъщност историите, които човекът използва в изкуството, а и във фолклора, са взаимствани от живота и едва после идва обратното „като на филм“.

Вече има достатъчно доказателства, че при стрес и постоянно напрежение в организма ни се случват редица неблагоприятни събития, които в дългосрочен аспект имат пагубен ефект и върху сърцето. Към този арсенал спада и едно чувство, с което съвременният човек, сякаш е закърмен – чувството на вина. Ако се замислим, постоянно в ежедневието си се чувстваме виновни – изпусна ли сме крайния срок за проекта в работата, не обръщаме достатъчно внимание да децата вкъщи, повишили сме тон без причина на любимия си човек, не сме съдействали на колегата си, за пореден път не сме посетили и отделили време на болния си родител...

„Поддържането на негативни чувства – като чувство за вина – еднозначно повишават риска от коронарна болест на сърцето и инсулт“ споделя д-р Дора Пачова, непосредствено аргументирайки се с факти, подкрепени от науката „Отрицателните емоции реално повишават нивата на С-реактивен протеин“. С-реактивният протеин е онзи специфичен протеин, който се проявява и пръв сигнализира в тялото ни за възникване на възпаление, дори преди масово известното СУЕ – скоростта на утаяване на еритроцитите.

Продължението на статията можете да прочетете в Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата