IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Зимното слънце също вреди на очите!

Как да се предпазим?

Зимното слънце също вреди на очите!

Докато слънчеви изгаряния са типични за летния сезон, през зимата те се срещат най-често под формата на фотокератит. Фотокератитът е състояние, при което прекомерното излагане на UV лъчения може да доведе до изгаряне на роговицата и/или конюктивата на окото. Състоянието е особено болезнено и макар пълното възстановяване да е възможно, се създава опасност от развитие на роговични язви и дори загуба на засегнатото око.

Противно на разпространеното мнение, че само скиорите и планинарите трябва да се пазят от състоянието, развилите фотокератит в градски условия представляват над 1/3 от описаните случаи всяка година. Това се дължи на факта, че снегът и особено – прясно навалелият, отразява близо 80% от ултравиолетовите лъчения, които достигат до повърхността му. Условията за фотокератит в планинските райони са по-опасни, понеже за всеки 300 м надморска височина, интензитетът на UV лъчите се увеличава с 4%.

За любителите на снежни спортове и зимен планински туризъм, специалистите препоръчват ски маски и слънчеви очила от горен клас, които да блокират максимално количество от увреждащите лъчи – преки или отразени. В градски условия се съветва носенето на обикновени слънчеви очила, както и те да бъдат под ръка дори и в облачни дни – облачността може да се разкъса внезапно и буквално да заслепи незащитеното око, а дори и да остане плътна, UV лъченията проникват с лекота през тази привидно непреодолима преграда.

Ако настъпи прекомерно излагане на UV радиация, фотокератитът се развива прогресивно. До няколко часа след изгарянето се развива болка в очите и главоболие, съпроводено понякога от гадене и повръщане, очите спорадично и обилно сълзят и се наблюдава силен дискомфорт, описван като „песъчинки в окото“. Развива се непоносимост към ярката светлина и се наблюдават силно свити зеници. 

При развитието на тези симптоми се изисква незабавна лекарска намеса. На първо време, лекарят може да приложи обезболяващи капки, а след преглед да предпише нестероидни противовъзпалителни медикаменти, отново под формата на капки, които да потиснат възпалителния процес и да улеснят оздравяването на окото.

 

Още полезна информация за здравето може да намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата