IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Паметта се подобрява от кофеина

Кафето ни помага и да се съсредоточим

Паметта се подобрява от кофеина

Учени дадоха още един добър аргумент на любителите на кафето да не се отказват от него. Екип от университета Джон Хопкинс установи, че консумацията на 200 мг кофеин подобрява паметта 24 часа по-късно. „Няма значение по какъв начин си набавяме този кофеин“ споделя авторът на изследването Майкъл Ясса, сега доцент по невробиология и поведение към Калифорнийския университет и добавя „това може да бъде чрез консумацията на чай, шоколад, безалкохолна напитка – ефектът е един и същ.“

В проучването участват 160 доброволци в добро здраве, които по принцип не консумират редовно кофеин съдържащи продукти. При експеримента учените им показват серия от снимки преди да им предложат таблетка кофеин или плацебо. На следващия ден учените проверяват до каква степен участниците си спомнят изображенията. За целта те трябвало да познаят видените по-рано снимки в тесте с подбрани нови, които се различавали в определени детайли като цвят на рамката.

От анализа на резултатите се прави изводът, че взелите кофеин успяват да видят тези малки различия. Способността на мозъка да разпознава разликите между две подобни, но не еднакви картини показва че се работи с дългосрочната памет. За да разберем разликата в използването на краткотрайната и дългосрочната памет ни дава примерът за това къде сме паркирали колата си в момента и вчера. 

Изследователите измерват ефективността на кофеина при различни негови дози и откриват, че 100 мг не оказват някакъв ефект върху паметта, а същият ефект, който имат 300 се постига и с 200. Най-голямата доза е свързана и с някои неприятни странични ефекти като главоболие, нервност, поради което от екипа приемат, че оптималното количество кофеин за добро помнене е 200 мг. Това се равнява на 2-3 чаши обикновено еспресо.

Освен на запаметяването кофеинът действа благоприятно и за постигане на съсредоточаване, но не бива да се забравя, че по-високи дози от тази носят своите негативи – тревожност, ускорена сърдечна честота, високо кръвно налягане, обръща внимание Ясса. Консумацията на кафе въобще нощно време по принцип не носи никакви ползи при повечето хора, допълва той.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Neuroscience. 

 

Още полезна информация за здравето може да намерите на Puls.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата