Мозъкът на бебетата, чийто майки са страдали от депресия през бременността, се развиват по-различно, алармират изследователи от Националния университет на Сингапур. При тези деца се повишава риска от емоционални проблеми и психични разстройства по-късно в живота, поясняват те.
По принцип меланхоличното настроение е типична проява на бременността, около 13% от бъдещите майки и родилки преживяват негативни мисли, което отчасти е разбираемо предвид новите ангажименти, началото на родителството, ограничаването на личната свобода, като по-голям проблем има при жените с лабилна или липсваща връзка с бащата на детето и семейството им.
В проучването д-р Анки Кю се включват 157 бременни, които попълват подробни анкети за емоционалното си състояние от 26 гестационна седмица на бременността, като целта на доцента по образна диагностика е да проследи развитието на бъдещите им деца. Две седмици след раждането той провежда и самостоятелен скенер на всяко едно от бебетата.
Изследователският му екип констатира, че при бебетата, чиито майки са били със симптоми на депресия, не се създават достатъчно връзки в дясната част на амигдалата, въпреки че формата на тази важна мозъчна структура е еднаква и в двете групи деца. Според учените това предразполага децата повече към депресия и психични заболявания, което налага предприемане на терапевтични мерки при склонните към емоционален срив жени, докато износват децата си.
Експерти от известната Майо клиник в Щатите коментират, че умерената форма на депресия при бъдещите майки успешно може да се контролира с методите на психотерапията, като препоръчват при подобни случаи да се търси индивидуална консултация със специалист. При тежка форма на депресия, която се приема за психично заболяване, се прибягва до по-сериозна терапия, включваща антидепресанти.
Повече полезна информация за здравето може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.