През 2002 година Световната здравна организация публикува данни, според които продължителността на живота на мъжете е по-голяма от тази на жените само в шест страни по света.
Изследователят професор Дани Дорлинг от университета Шефилд открил, че това вече не е валидно за нито една от страните по земното кълбо.
Според British Medical Journal причината за това са намалелите случаи на смърт при родилките, както и фактът, че все повече мъже пушат.
„Исках да начертая карта на местата, където жените са умрели преди мъжете и просто не открих такова място“, коментира професор Дорлинг пред ВВС.
„Основната причина за това е, че раждането е станало много по-безопасно в редица страни“, добави той.
"Мъжете пък продължават да пушат доста повече от жените в световен мащаб", каза още ученият.
Все пак, в Западна Европа, където тенденцията жените да надживяват мъжете е валидна от 1890 година, разликата между продължителността на живота на двата пола се скъсява.
„По-голямата еманципация позволи на жените да се грижат повече за здравето си, но и да се държат повече като мъжете, като най-вече им подражават в пушенето“, каза още Дорлинг.
Във Великобритания и Европа това се случва в последните 20-30 години и ефектът върху продължителността на живота вече е видим.
Жените обаче все още нямат толкова рисково поведение, колкото мъжете – да карат твърде бързо, да участват в сбивания и да поглъщат огромни количества алкохол, допълни професорът.
„Това, което трябва да стане, е мъжете да започнат да се държат като жените малко повече, а не обратното“, коментира още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.