Д-р Евтимова е завършила медицина през 1982 г. в Медицинска академия – София и в продължение на 22 години след това работи като лекар и преподавател в Клиниката по детска кардиология на Катедрата по педиатрия към Медицинския университет в София.
Д-р Наталия Евтимова работи като консултант в Медицински комплекс „Д-р Щерев” от 2011 г.
- Д-р Евтимова, защо e необходимо да се прави фетална ехокардиография, какъв е смисълът на това изследване?
Много от жените, които акушер-гинеколозите изпращат за преглед при мен, задават този въпрос. Отговорът е, че вродените дефекти на сърцето са най-честите аномалии на плода. Статистиката показва, че 1 от 100 бебета има сърдечно заболяване, като при половината от тези случаи става дума за сериозни увреждания на сърцето. А например болестта на Даун, от която родителите се притесняват най-много, се среща седем пъти по-рядко.
Акушер-гинеколозите знаят също така, че сърдечните дефекти са най-често пропусканите аномалии при ултразвуковото изследване, което правят те. Едно проучване в американския щат Калифорния през 2009 г. показва, че при ултразвуковите прегледи, извършени от акушер-гинеколози, са диагностицирани само една трета от вродените сърдечни дефекти. А когато сърцето се оценява чрез фетална ехокардиография, се диагностицират почти сто процента от сърдечните аномалии, които могат да се открият, преди бебето да се е родило. И това е така, защото при феталната ехокардиография,детайлно се изследват всички негови структури: камери, предсърдия, аорта, белодробна артерия, белодробни вени, системни вени, междукамерна преграда, междупредсърдна преграда, както и двата канала - артериалния и венозния, които съществуват във феталния живот и се затварят, след като бебето се роди. При това изследване се оценява също така функцията на сърцето и сърдечния ритъм.
А що се отнася до смисъла на това изследване, ще ви дам един пример. Преди една година при фетална ехокардиография на една пациентка, бременна в 22 седмица, се установи ускорена сърдечна дейност на плода - надкамерна тахикардия. Жената веднага бе приета в болница, където се започна медикаментозно лечение. След няколко дни ритъмът на сърцето на бебeто се нормализира и жената се прибра вкъщи, където продължи да приема лекарства за запазване на сърдечния ритъм до раждането на бебето. И то се роди живо и здраво, с нормален сърдечен ритъм.
- А ако вече е направена фетална морфология, трябва ли да се прави и фетална ехокардиография? Каква е разликата между двете изследвания?
При феталната морфология, която се извършва от акушер-гинеколог, се преглежда подробно развитието на плода, за да се изключат структурни дефекти. Прегледът на сърцето, който извършват акушер-гинеколозите, е само един от елементите на феталната морфология. И в зависимост от подготовката и опита, който имат, акушер-гинеколозите извършват един от двата вида скрининг на феталното сърце - основен и разширен. Основният скрининг се състои в изобразяване на четирите кухини на сърцето - двете камери и двете предсърдия, а при разширения скрининг към това се добавя оглед на аортата и на белодробната артерия. Оценката на сърдечните структури се извършват в проекции напречно на гръдния кош, като се използва двуразмерния метод.
Докато феталната ехокардиография е преглед, при който детският кардиолог преглежда само сърцето на плода като го оценява в девет проекции, както напречно, така и надлъжно на гръдния кош. Освен двуразмерния метод, при който се вижда анатомията на сърцето и реалното движение на сърдечните структури, при феталната ехокардиография се използват още цветно-кодиран Доплер, за да се оцени посоката и естеството на кръвния поток, пулсов Доплер, с който се оценява скоростта и профила на кръвотока през различните сърдечни структури, и M-mode ехокардиография за оценка на сърдечния ритъм и функция на сърцето. Всичко това дава възможност за цялостна оценка на анатомията, кръвотока и функцията на сърцето, като особено значение има фактът, че тази оценка се извършва от детски кардиолог със специална подготовка в пренаталната кардиология. Ето защо, както вече посочих, само феталната ехокардиография позволява да се диагностицират почти сто процента от сърдечните аномалии, които могат да се открият, преди бебето да се е родило.
Цялото интервю може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.