Болестите, които могат да обхванат структурата на ноктите, се наричат онихопатии. Това са състояния, които се развиват в резултат на вродени и придобити въздействия в общ или локален порядък. Счита се, че причините за развитие на тези заболявания са много и разнообразни, предвид големия брой фактори, които могат да повлияят нокътното развитие в негативен аспект.
Вродените онихопатии се развиват при различни генни дерматози - булозна епидермолиза и ектодермална дисплазия - пахионихия. За сметка на това придобитите заболявания на ноктите имат изключително голямо разнообразие. Те могат да се развият в резултат на местно въздействащи дразнители. Такива са например физичните травми, вредното въздействие на химически елементи, биологични увреждащи причинители, като гъбичките по ноктите, кандидозни инфекции и плесени.
Сред общите заболявания от организма, които поразяват ноктите, най-голямо внимание привличат пациентите с анемия, както и някои чернодробни, ендокринни и неврологични смущения. Също така ноктите могат да заболеят в резултат на усложнени дерматози от псориазис, плосък лишей, атопичен дерматит, склеродермия и червен питириазис. Последващите увреждания от тумори също се срещат често в клиничната практика на много специалисти по кожни болести. Доброкачествените фиброми и злокачествените спиноцелуарни карциноми и малигнени меланоми имат силно увреждащо действие върху ноктите.
I. Какви са най-честите промени по ноктите?
1. Промените в цвета на ноктите са често срещани - при кои случаи?
В резултат на нарушения в кератинизацията, както и при някои чернодробни заболявания, като цироза, или при анемии ноктите често добиват изцяло нов вид. По повърхността им се появяват специфични белезникави петна, известни още като левконихия. При някои гъбични инфекции, псориазис, прием на тетрациклин или нанасяне на силно увреждащи лакове често ноктите придобиват жълтокафеникаво оцветяване.
Продължението на статията може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.