Главоболието е един от най-общите симптоми в съвременната диагностична практика. То може да бъде провокирано, както от различни стресови ситуации, така и от тежки неврологични болестни състояния. Повечето типове стандартно главоболие се овладяват с прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, като аспирин и ибупрофен. Ако главоболието е пристъпно, придружено със симптоми на други нарушения в организма, то тогава се счита като алармиращ симптом и трябва да бъде проведена консултация със специалист по нервни болести.
Главоболията имат изключително богата класификация според причинителя си. Най-баналното главоболие е това, което се предизвиква от прекомерна физическа работа или нервно напрежение и стрес в работната среда. Другите най-чести прояви с главоболие са последващите спазми в кръвообращението на мозъка, което нарушава неговото изхранване и оксигениране или пък води до повишаване или понижаване на артериалното налягане. В този порядък се отбелязват като най-често болестоносителство и причина за поява на неприятния симптом състоянията мигрена или клъстърно главоболие. Други причини за поява на клиничната симптоматика може да са възпаление в околоносните синуси - синузит.
1. Главоболие, провокирано от нервно напрежение
Главоболието, което се провокира от повишено нервно напрежение често се съпровожда със симптоми на тъпа и постоянна болка в главата, локализирана едностранно или разпространяваща се по цялата повърхност. Тя има непулсиращ характер и се повлиява значително бързо от прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, като аспирин, парацетамол или ибупрофен. Причинява се от контракция в областта на мускулите на шията, при което се получава специфична чувствителност при допир в областта на шията. Посредством тази мускулна контракция се дразнят някои периферни нервни коренчета, които са основните провокатори за появата на специфичния тип главоболие.
Останалите видове главоболие може да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.