За да възприемаме околната среда с цялата й същност, нашето око непрекъснато възприема светлинни лъчи от слънцето, които се отразяват от повърхността на заобикалящите ни предмети. Впоследствие те преминават през няколко очни прегради преди да достигнат до централното зрително поле в ретината. Такива среди са роговицата, камерата, лещата и стъкловидното тяло. Крайният образ е намален по своите размери и се разполага върху зрителния център на ретината.
Съществуват някои състояния, които нарушават нормалната проекция на зрителните обекти върху ретината. Те са съответно късогледство - миопия и далекогледство - хиперметропия. И при двете състояния има промяна в преднозадния размер на окото, а резултатът е проекция на образа пред или зад централното зрително място за проекция на образа върху ретината.
1. Какво представлява късогледството?
Миопията е състояние, при което се нарушава нормалното зрение надалеч. Несъотвествието при това заболяване е между способността на окото и неговите структури да пречупват светлината и променения преднозаден размер на окото. Клиничен преглед доказва, че този размер е увеличен, вследствие на което обърнатият и умален образ се проектира пред зрителното поле в ретината.
Причините за развитие на заболяването не са съвсем изяснени. Отдава се голямо значение на теорията за фамилната предразположеност, според която късогледството е дефект в ген, който причинява увеличаване на преднозадния размер на окото при развитието на индивида. Съществува и теория за рисковите фактори, според която някои вредни навици, като ядене на вредна храна, прекомерно гледане на телевизия и компютър или прекомерно четене на списания, вестници и книги могат да доведат до промяна на този размер, което да наруши нормалните зрителни способности на окото.
Късогледството започва да се развива още на 5-годишна възраст, когато децата постепенно започват да стискат очи и да набръчкват челото, когато се опитват да прочетат отдалечен надпис. Характерна тяхна проява е взирането в отдалечените думи при опит да бъдат прочетени. Според класификацията си, миопията се дели на слаба, среда и силна. Съответно слабото късогледство гласи, че има зрителен дефект до 3 диоптера, средната определя зрително нарушение от 3 до 5,9 диоптера и над 6,0 диоптера се развива тежката форма на миопията.
Останалата част затова защо не виждаме добре наблизо или надалеч да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.