Фармацевтичният гигант ще промени опаковките и цвета на хапчетата, които в момента се изпращат на развиващите се страни в Африка по силата на хуманитарно споразумение.
Според оценките компаниите производителки на медикаменти губят стотици милиони долари всяка година заради контрабандата на техни лекарства, което е доста деликатна тема за тях. Компаниите искат да поддържат приходите си, но бяха поставени под огромен натиск да предоставят евтини анти-СПИН медикаменти за най-бедните нации в света.
В резултат на това лекарствата, които сега се доставят в Африка, са повече от 30 пъти по-евтини от тези, продавани в Европа. Медикаментите достигат до милиони ХИВ-позитивни африканци.
Но голямата разлика в цените означава, че има големи печалби, които могат да бъдат направени от нелегалното вкарване на медикаментите обратно в богатите страни и препродаването им на доста по-високи цени.
GlaxoSmithKline вярва, че чрез промяна на цвета на лекарствата, предназначени за Африка, и добавянето на други идентификационни кодове върху таблетките и опаковките, тази незаконна търговия може да бъде съществено редуцирана. Според компанията, ако това бъде направено, ще могат да се идентифицират специфичните дистрибутори в Африка, които препродават лекарствата за по-високи печалби, както и тези доставчици в Европа, които са въвлечени в контрабандата.
Glaxo допълни, че дистрибуцията на новите медикаменти вече е започнала и химическият им състав е идентичен с този на лекарствата, продавани в момента в Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.