Д-р Даниела Савова е с над 15 години стаж в областта на акушерството, гинекологията и репродуктивната медицина. Тя е акушер-гинеколог в САГБАЛ „Д-р Щерев“.
Бременността е един от най-прекрасните периоди от живота на една жена, но той изисква повишена внимание и специализирана грижа за здравето на бременната и носеното от нея дете. Надлежното проследяване на бременността e свързано със запазване на бременността, грижа за здравето на майката и плода, предотвратяване на усложнения, свързани с бременността и самото раждането.
Бременността е с продължителност от 40 гестационни седмици (г.с.), равняващи се на 10 лунарни месеца или около 280 дни.
За начало на бременността се приема първият ден на последната редовна менструация. Проследяването на всяка бременност е индивидуално за всяка жена, в зависимост от нейното общо физическо и здравословно състояние, възрастта и развитието на бременността. Това са факторите, които определят колко често ще се извършват прегледи, какви изследвания трябва да бъдат направени, като при необходимост бременните се насочват към допълнителни консултации със специалисти в други области на медицината.
Как стандартно би трябвало да протече проследяване на една бременност, за да бъдат изпълнени условията, споменати по-горe?
Проследяването на една бременност започва с нейното установяване. В домашни условия това става чрез уринарен тест за бременност най-рано в 4 г.с. За да даде адекватни резултати, уринарният тест трябва да се направи около 12-14 дни след предполагаемата дата на зачеване. След положителен резултат на уринарния тест и закъснение на менструацията с една седмица бъдещата майка трябва да информира своя акушер-гинеколог и да започне да приема фолиева киселина (400 микрограма дневно). Бременната жена има право да избира кой да следи бременността й - общопрактикуващият лекар или акушер-гинеколог. Препоръчително е първият преглед при проследяващия бременността лекар да се насрочи поне една седмица след закъснението на месечния цикъл (5 г.с.). Тогава бременността вече може да се установи при прегледа с ултразвукова диагностика (УЗД), когато се визуализира плоден сак в маточната кухина.