„Не отлагай за утре това, което можеш да свършиш вдругиден“ – това гласи една от най-популярните сентенции на американския писател Марк Твен. Не е тайна, че всеки от нас си позволява да отложи текущите си задължения с ден-два.
Ново проучване обаче показва, това съвсем не е въпрос на мързел, а на гени. Ако често не приключвате работата си навреме, обяснете това на началника си.
Учени, цитирани от научното издание Psychological Science твърдят, че отлагането е генетично обусловена характеристика. То произтича от еволюционни корени, отговорни за способността ни преследваме и жонглираме с целите си.
Това твърдение е подкрепено от специално изследване с близнаци.
Еднояйчните близнаци, които споделят 100% от гените си, са склонни да показват по-големи прилики в поведението, докато двуяйчните близнаци, които споделят само 50% от гените си, точно като всички други братя и сестри, показват по-големи различия в поведението.
Изследователите се възползват от това генетично несъответствие, за да разберат значението на генетичните разлики върху дадено поведение. В случая - отлагането.
Густавсон и колегите му изследват 181 двойки идентични близнаци и 166 двойки двуяйчни близнаци.
Целия материал може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.