Алергията е имуннообусловена свръхчувствителност, възникнала при сензибилизация на организма към алергени. Основното ефекторно звено на имунната система са специфичните антитела и Т-клетъчните лимфоцити при среща с алергените. Впоследствие се развива реакция на свръхчувствителност или реакция на хиперсензитивност, известни още като алергия.
Антигените са специфични имуногени, които са вещества, носещи чужда генетична информация. При въвеждането им в организма предизвикват имунен отговор. Алергените за своя сметка отново са вид антигени, които обаче предизвикват алергична реакция. Например по подобен принцип се развиват атопичните болести, какъвто например е атопичният дерматит. Това са имунологично обусловени реакции, които имат вроден характер, и представляват генетично детерминирани състояния на свръхчувствителност, които са характерни само за човека и се осъществяват със специалното участие на антитела от групата на имуноглобулин Е.
В науката се среща още един термин за алергичните кризи. Това са псевдоалергичните състояния. Характерното за тях е, че те не се обуславят от реакция на свързване между антиген и антитяло, което да доведе до сензибилизация на организма. По-скоро се касае за дегранулация на мастоцити, която протича с алергоподобни реакции, известни още като анафилактоидни реакции. Такива са например физикалната уртикария, наследственият ангиоедем и непоносимостта към по-стандартните нестероидни противовъзпалителни средства.
Продължението на материала може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.