Свинско сърце, обработено с генно инженерство и трасплантирано на павиан, функционира добре, без признаци за отхвърляне вече повече от година, съобщи в. "Дейли телеграф".
Учените от американската програма за изследвания по хирургия на сърцето и гръдния кош се надяват постижението им да допринесе скоро подобни органи да бъдат трансплантирани на хора и така да бъде решен проблемът с недостига на донори.
Досега трансплантираните на примати свински органи издържаха не повече от половин година. Учените успяха така да променят ДНК на прасе, че сърцето да стане по-съвместимо.
Прасетата се избират за експериментите, защото тяхната анатомия е съвместима с човешката и имат бърз цикъл на размножаване. Сърдечни клапи от прасета вече се трансплантират на хора. Някои специалисти обаче се притесняват, че те ще се износват по-бързо, заради по-краткия живот на прасетата.
Възможно е така да бъдат предадени и болести. С методите на генното инженерство обаче се добавят няколко човешки гена към генома на прасето и се премахват други, които могат да предизвикат опасна имунна реакция.
За експеримента сърцата са трансплантирани на павианите в корема им без да бъдат махани техните собствени. Следващата стъпка ще е да бъде оставено само свинското сърце. /БТА/