Само един на всеки пет души си мие ръцете, след като борави с пари в кеш, въпреки че вярва, че парите в брой, банкнотите и монетите са нехигиенични и мръсни, сочи изследване на MasterCard. Проучването включва над 9 000 потребители от 12 европейски държави.
От него става ясно, че европейците класират кеша като по-нехигиеничен от дръжките в обществения транспорт и общата храна като ядките в бара, но въпреки това трудно се отказват от лошия навик да харчат мръсни пари в брой. Най-противоречиви в това отношение са във Франция и Унгария.
Три четвърти от анкетираните европейци са съгласни, че трябва да внимават, когато става въпрос за боравене с пари в брой заради бактериите в тях. Въпреки това резултатите показват, че е по-вероятно да си измием ръцете в други случаи, напр. след като пипаме някое животно (46%) или пътуваме в обществения транспорт (36%).
Изследването на MasterCard разкрива и че почти всеки четири на десет европейци (37%) биха били склонни да променят поне нещо малко в ежедневието си, за да го направят по-здравословно, като по-голямата част твърдят, че биха предпочели да използват картови или безконтактни плащания вместо пари в брой, за да бъдат по-хигиенични.
„Парите като материални банкноти и монети са най-явната форма на икономическа сила и индивидуален успех, с които разполагаме. Затова на хората им е трудно да правят и поддържат каквито и да било отрицателни асоциации с тях. Причината за често срещаната огромна разлика в изследването между това, което казваме и правим, е липсата на „връзка“ - ние може и да осъзнаваме, че в парите има бактерии, но не свързваме болестите и различните заболявания с тях“, обяснява психологът Дона Доусън.
Първото изследване на Master Card и университета в Оксфорд през 2013 г. показа, че средностатистическата европейска банкнота съдържа 26 000 бактерии, които биха могли да са вредни за нашето здраве.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.