С рязкото покачване на температурите е нормално да изпитваме дискомфорт. Силното слънце невинаги е наш приятел и за да се предпазим от нежелани ефекти, е добре да спазваме няколко прости правила, които ще ни осигурят добро здраве през горещите месеци.
Предразположеността на всеки човек към прегряване зависи най-вече от два фактора - продължителността на прекараното на слънце време и общото му здравословно състояние. Извън тях най-лесно податливи на това състояние са децата и възрастните хора.
От високите температури следва да се пазят и хората с определени заболявания – сърдечни, белодробни, бъбречни, диабет, психически, анемия, както тези с наднормено тегло и затлъстяване, високо кръвно налягане и всяко състояние на повишена телесна температура.
Излагането на топлина следва да избягват и претърпелите вече слънчево изгаряне.
Трябва да се има предвид и че приемът на някои лекарства накърнява способността на тялото да се справя с високата температура. Такива са антихистамини, диуретици, транквилизанти, антиконвулсанти, медикаменти за сърце и срещу високо кръвно налягане като бета блокери и вазоконстриктори, антидепресанти и невролептици.
В тази група попадат и таблетките за отслабване и наркотични средства, като кокаин и амфетамини.
На практика топлинният удар е последната и най-тежка форма на хипертермия (прегряване на тялото), водеща до увеличаване на телесната температура и съпроводена от различни физиологични и неврологични симптоми.
Терминът често се използва неправилно при форми на прегряване, които са “по-невинни”. За разлика от тях топлинният удар е животозастрашаващо състояние, което може да се окаже фатално, ако не бъде правилно третирано.
Човешкото тяло в нормално състояние генерира топлина, която е резултат от метаболизма. Организмът е способен да се освобождава от излишната топлина – през кожата и поддържа терморегулацията си чрез изпотяване.
Ако обаче са налице анормални фактори като много висока температура или влажност, продължително излагане на силно слънце, тялото не успява да се справи с топлината чрез естествените си защитни механизми.
Друга причина за топлинния удар може да бъде дехидратирането. То води до неспособност на тялото да се изпотява с нужната скорост, което води до повишаване на температурата в него.
Топлинен удар може да се получи при работа в топли и влажни помещения, при задушно време и висока влажност и температура на въздуха и на открито.
Най-често срещаните симптоми на прегряването са висока температура, намалено или напълно липсващо изпотяване, съпроводено със зачервяване на кожата, ускорен пулс, повръщане, затруднено дишане, тревожност, превъзбуда, липса на ориентация и припадъци.
За сериозността на състоянието не бива да се съди по броя налични симптоми.