IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Вредните навици влошават паметта ни

Цигарите въздействат отрицателно на цялата нервна система

Вредните навици влошават паметта ни

Последици от нездравословния начин на живот, които причиняват болест на Алцхаймер и други видове деменция при възрастните хора, могат да засегнат паметта и при по-младите.

Изводът е базиран на многобройни изследвания на калифорнийски учени сред близо 20 хил. души, които изследвали зависимостта между начина на живот и когнитивните способности на мозъка, съобщава сп. Plos one.
 
Макар да е прието, че свежата и услужлива памет е привилегия на младостта, се оказва, че мнозина между 18 и 40 години често позабравят, ако не спортуват, хранят се нецелесъобразно и употребяват тютюневи изделия и алкохол.
 
Физическата активност например предизвиква по-интензивно кръвообращение, по-голям приток на кислород към нервните клетки и така подобрява функционирането им.
 
В същото време цигарите въздействат отрицателно на цялата нервна система и в частност на работата на главния мозък. Резултатите от различни изследвания сочат, че пушачите показват по-лоши резултати в упражненията на запаметяване, отколкото останалите хора.
 
Никотинът наистина може да подобри временно краткосрочната памет, но при продължително наличие на вредния навик дългосрочната памет постепенно изпада в истински нокаут.
 
И още - всекидневните стресови ситуации също влошават мозъчната дейност и способността да се запаметява. Кратката почивка е достатъчна при нормални други обстоятелства да се възстанови нормалната работа на паметта.
 
Неслучайно човек подсъзнателно забравя най-бързо именно дните, изпълнени с отрицателни емоции и преживявания – паметта има способността избирателно да “изхвърля” именно натоварващите го с негативизъм спомени.
 
Учените припомнят, че балансираното хранене е особено важно за когнитивните функции.
 
Микроелементите като фосфор, магнезий, цинк и селен са съществени за поддържането на мозъка. Към тези микроелементи се добавят и витамините B6, B9, E, необходими за високия капацитет на мозъчната дейност.
 
 
Продължението на материала можете да видите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата