Д-р Атанас Кацаров завършва медицина през 1998 г. в Медицински университет – София. През 2003 г. придобива специалност по ортопедия и травматология.
От 1994 г. работи в УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов” като волунтиер, стажант и специализант в Първа травматологична клиника. От 2004 г. е част от екипа на Клиника по детска травматология.
Д-р Кацаров е един от лекторите на Форум "Детско здраве", който се организира от Puls.bg на 11 октомври в Интер Експо Център. Форумът е насочен изцяло към детското здраве, като поставя във фокуса усилията за подобряване на имунитета на детето, като цялостна грижа за неговото здраве.
- Какво могат да направят родителите, за да избегнат проблемите, които идват от неправилния стоеж?
Необходима е профилактика, като тя трябва да се води от всички възрастни, с които детето контактува: родители, лекари, учители...
Препоръчително е родителите да запишат детето на някакъв вид спорт. Подходящи са спортовете, при които няма травматизъм, тъй като травматизмът при подрастващите може да доведе до много сериозни усложнения като скъсяване на крайниците, единият крак да бъде по-къс от другия, да има страдание на растежните плочки, което да доведе до проблеми на растежа и др., като изключим сериозните травми: контузии, навяхване, фрактури.
Трябва да се внимава с тежестта на чантите, особено при малките ученици, както и въобще до 7-ми клас. Това бързо израстване, което се наблюдава при децата, ги прави високи и слаби. Когато мускулите на гръбнака са дълги и тънки - мускулите, които поддържат стоежа на тялото - не действат така, както когато един мускул е здрав и широк. Представете си едно тънко дърво, което се вее на вятъра и друго, което има широка основа. Дисбалансът води до изкривяване. Трябва да има баланс между костната и мускулната система.
Най-добре се постига този баланс с плуване. Друг вариант са упражненията като лечебната гимнастика.
- На какви изменения в стойката на детето родителите трябва да обърнат внимание и до какви усложнения може да се стигне, ако не се вземат мерки?
Родителите трябва да обърнат внимание на прегърбването. Когато детето пише силно приведено напред с глава почти до тетрадката, при неправилен седеж на стола – обикновено учениците седят настрани, върху единия крак, пишат усукани настрани.
Трябва да се има предвид, че границата между неправилния стоеж и сколиозата (изкривяването на гръбнака) е много малка. Това означава, че ако не се вземат мерки при неправилен стоеж, той може да премине в гръбначно изкривяване.
Продължението на интервюто може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.