Освен Furosemid /Фуроземид/ ампули, който беше блокиран от лекарствената мрежа на 16 юни, са намерени още фалшиви ампулни форми на лекарствата "витамин С", "аналгин", "амикатин" и "бусколизин".
Нито едно от тези лекарства, които по принцип са производтво на "Софарма" АД, не е произвеждано от тази фармацевтична компания, допълни Христов.
Същото потвърди и Огнян Дойнов - изпълнителен директор на фармацевтичния производител "Софарма" АД.
Подобна грешка не може да се случи в заводите на "Софарма", заяви той и каза още, че фармацевтичната компания ще окаже пълно съдействие за откриването на производителя на фалшивите медикаменти.
Констатациите, направени от проверката по случая с "Фуроземид", ще бъдат предадени днес в Министерството на вътрешните работи и на прокуратурата, допълни той. Случаят с открития фалшив продукт е определен като "особено опасен за здравето на населението", обясни д-р Христов след негови срещи с министрите на вътрешните работи и на здравеопазването.
В ампулите на "Фуроземид" беше открито активното вещество на сироп за кашлица "Бромхексин". От този продукт са доставени 1400 ампули на Центъра за спешна медицинска помощ София - област, който има 13 подразделения. След сигнализиране за нередност в продукта, ИАЛ прави проверка на търговеца на едро "Хелън трейдинг 2" ООД, доставял медикамента, каза още д-р Христов. По време на проверката ръководителят на склада не е бил на работното си място, магистър - фармацевтът - също, а при предаването на изисканите от ИАЛ фактури не фигурира партидния номер на медикамента. Фалшивият "Фуроземид", както и оригиналният, е с пардитен номер 101004, но според документите им такъв продукт не фигурира. До момента няма ясно обяснения как лекарството се е оказало в склада. "Софарма", легалният производител на "Фуроземид", е предоставил музейната си мостра от медикамента на ИАЛ, от която е видно, че тази компания не е производител на фалшификата. "Софарма" е предоставила медикамента на дистрибуторите си, но сред тях няма такъв с името "Хелън трейдинг 2". Проверяващите обаче са открили, че един от дистрибуторите е получил от производителя 2160 ампули, а е продал 6280, уточни д-р Христов, без да назовава името на човека. При повторна проверка в склада на "Хелън трейдинг 2" инспекторите на ИАЛ откриват и фалшивите ампули "Витамин С", "Аналгин", "Амикацин" и "Бусколизин". В ампулите на "Витамин С" е открито същото вещество, но има разлика във вида на ампулата и начинът, по който са набити партидните номера, срокът на годност и бялата точка в горната й част, обясни д-р Христов. Тези несъответствия също причисляват лекарството към фалшификатите, заяви още той. В момента се прави анализ на съдържанието на останалите фалшиви лекарства, както и изследване на стерилността на ампулите. Досега е констатирано, че кутиите и етикетите на останалите медикаменти са фалшиви. По думите му засега не може да се каже кой и къде е произвел фалшификатите и не се знае точното им количество. В България има 4 лицензирани поточни линии за производство на ампули - в София, Радомир, Пещера и Разград, но е възможно да са произведени и в чужбина, каза още д-р Христов. За първи път ИАЛ "хваща" фалшификат на ампулна форма, уточни д-р Христов и добави, че агенцията ще настоява да се отнеме лиценза за търговия на "Хелън трейдинг 2".