Такива спринцовки има в чужбина и те се ползват след ухапване от различни насекоми, най-вече пчели и оси.
В България се продават отделно само ампули с адреналин и спринцовки. В случай на алергичен шок само бързата реакция на пострадалия може да спаси живота му, каза още тя.
Шок може да се получи при алергични хора, но има и случаи, когато насекомото е влязло във вътрешната част на устата и засегне езика или гласните връзки. Това води до подуването им и до задушаване на пострадалия.
Тогава е необходимо 1 милиграм адреналин да бъде инжектиран, за да се спаси човек от смърт вследствие на алергичния шок.
Течностите да не се пият от бутилка, а от чаша, посъветва доц. Гешева. Не са редки случаите, в които осата попада в устата на човек при пиене от шише. При нормална реакция на организма след ужилване подутината е около 3-4 см. Алергията към ужилването би могла да се появи по всяко време и на всяка възраст.
Да не се измъква кръв и да не се прави разрез на мястото, ухапано от змия, предупреди и д-р Анета Хубенова, ръководител на клиниката по токсикология. Ухапаното място трябва да се почисти със спирт, алкохол или вода. Противозмийският серум трябва да се постави до 2 часа след ухапването, тъй като в противен случай могат да се очакват допълнителни усложнения.
Ухапването от кърлеж не е болезнено, каза и д-р Ива Христова, микробиолог и ръководител на националната референтна лаборатория по лептоспири и лаймска болест при националния център по заразни и паразитни болести.
Не малка част от пациентите, заразени с лаймска болест или друго заболяване, пренесено от кърлежи, не знаят, че са били ухапани.
Лекарят не препоръчва кърлежът да се отстрани от тялото чрез задушаване с мазнина. Кърлежът се задушава, но успява да пренесе заразата в човешкото тяло. За да не се предаде инфекцията, кърлежът трябва да бъде отстранен внимателно с помощта на пинсета. По думите й няма значение в каква посока ще бъде завъртян той, но не трябва да се дърпа.
Ухапванията от риби също биха могли да предизвикат токсични реакции у човека. По българското Черноморие се срещат най-често морски дракони, морски скорпиони, морски котки и морски таралежи.
Всяка година в Клиниката по токсикология в Пирогов постъпват над 2500 пациенти след ужилване или ухапване, а през приемния токсикологичен кабинет преминават около още 1000 човека. Една трета от пострадалите са деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.