IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Лекуват диабет тип 1 с изкуствен панкреас

Той е по-ефективен от инсулиновата помпа

Лекуват диабет тип 1 с изкуствен панкреас

Биоизкуствен панкреас, който ще се имплантира в корема на болни от диабет тип 1, за да произвежда естествено инсулин, е сред най-революционните разработки на специалисти във Франция, който може успешно да се справи с лечението на диабет тип 1.

Изследванията сочат, че този метод е в пъти по-ефективен в сравнение с конвенционалното лечение с инсулинова помпа.
 
Изкуственият панкреас представлява компютъризирана система, която помага на диабетиците да контролират новото на глюкоза чрез автоматизиран прием на един или два хормона.
 
Уникалното за портативното устройство е, че то автоматично дава инсулин или медикамент за покачване на захарта в зависимост от необходимостта на организма. То се състои от три части – две помпи за инсулин с размер на мобилен телефон и повишаващия нивото на захарта глюкагон и айфон, свързан с монитор за глюкозата.
 
Самото устройство е с минимални размери и се побира в джоб. Три игли, поставени подкожно обикновено на корема, свързват компонентите с пациента.
 
Апаратът е предназначен само за хора, страдащи от диабет тип 1, които трябва да изследват кръвта си и да си инжектират инсулин няколко пъти дневно.
 
По време на наблюденията изследователите са установили, че нивата на глюкоза в кръвта на пациентите, приемащи един вид хормон, са били в норма в 62 процента от случаите, а на тези, приемащи два хормона - в 63 процента. За сравнение нивата на кръвната захар на доброволците, използващи инсулинова помпа, са били в норма в 51 процента от времето.
 
Учените са установили още, че при прилагане на изкуствен панкреас се наблюдават по-малко състояния на хипогликемия, отколкото при използване на инсулинова помпа.
 
При хипогликемията нивата на кръвна захар падат твърде ниско, което може да причини замайване, а в по-тежките случаи и загуба на съзнание и кома.
 
“Изследването ни потвърждава, че и двата изкуствени панкреаса подобряват контрола на глюкозата и намаляват риска от хипогликемия в сравнение с конвенционалната терапия с помпа”, казва авторът на проекта Ахмад Хайдар от Института за клинични изследвания в Монреал.
 
Учените се надяват утройството да влезе в употреба след около три години.
 
Още здравни новини ще намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата