IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

25 екипа от Център "Спешна помощ" работят едновременно в столицата

13 линейки от Центъра са базирани в различни точки на града

25 екипа от Център "Спешна помощ" работят едновременно в столицата

13 линейки от Център "Спешна помощ" София град са базирани в различни точки на столицата. Това каза пред журналисти д-р Георги Гелев, директор на Спешна помощ.

От 43 реанимобила, с които разполага центърът, между 20-25 екипа работят едновременно в една смяна, обясни той. От тях 13 са разположени в близост до различни диагностично-консултативни центрове в София и три големи болници. Целта на тази децентрализация е във всеки момент да има на разположение спешен екип в най-населените столични райони, обясни той.

Тази система се прилага от един месец и резултатът от нея е, че линейките обслужват с 20 процента по-бързо пациентите, нуждаещи се от нас.

Не е възможно на този етап обаче линейките ни да достигат до адрес за максимум 8 минути, както в Лондон, но се стремим да го постигнем, обясни министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски.

Предстои да бъде обявен търг за 150 нови линейки за нуждите на спешната помощ в страната.

Бюджетът за спешната помощ за тази година е 47 726 000 лева, като за София е 4 800 000 лв., обясни зам.министърът на здравеопазването д-р Матей Матеев. По думите му 77 процента от целия бюджет е за заплати и осигуровки на медицинския персонал, работещ в областта на спешната помощ.

Два проекта в спешната помощ предстои да се реализират по програма ФАР и по линия на Световната банка.

Проектът по ФАР ще се осъществи в Смолян и Враца и е на стойност 5 400 000 евро. С тях ще бъдат оборудвани линейки с различни мобилни устройства и ще бъде обучен медицинският персонал за работа с новото оборудване. Проектът по линия на Световната банка е на стойност 1 300 000 евро и ще се реализира в Раднево и Чирпан. Линейките, които ще бъдат закупени, ще бъдат снабдени с устройства, осигуряващи зелена вълна. В тях ще се осъществява телемедицина. Това ще позволи от линейката да бъде съобщено в болницата какво е моментното състояние на пациента.

Проектът ще се реализира там и заради близостта на Марица Изток. В Чирпан ще се инвестира в структурите на спешната помощ, заради разположението му в близост до две големи магистрали и отчетения висок пътно-транспортен травматизъм, допълни д-р Матей Матеев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата