“При работа с компютри не се увреждат очите, освен ако човекът няма предишно заболяване, което може да се обостри”, допълни той.
Буквите и знаците върху екрана да са добре и ясно оформени, с подходяща големина и разстояние между тях, изображението на екрана да няма трептене и той да бъде подвижен, съветва специалистът. Клавиатурата трябва да е подвижна, за да не се причинява умора на ръцете и китките. Задължително е разстояние между очите и монитора да е не по-малко от 50 - 70 см., а между очите и клавиатурата - 45-50 см. По думите му работещите с видеодисплеи и монитори трабва да имат повдигната опора за краката.
“Децата, играещи на компютър, трябва да са над 6-годишна възраст и да нямат очни заболявания”, препоръча доц. Стефанка Шпангенберг, специалист по хигиена на детско-юношеската възраст в центъра. Малчуганите не бива да стоят пред мониторите повече от 20 минути на ден, два пъти седмично.
Компютърните занимания на по-големите ученици трябва да са в началото на учебния ден, като между два часа трябва да има 15 мин. почивка. Всяко дете трябва да има 5 квадратни метра свободна площ, като в една компютърна зала не бива да има повече от 15 деца едновременно. “Лошата поза и недостатъчното осветление в залите водят до гръбначни изкривявания, парене в очите, раздвояване на образите, главоболие, смущения на съня и др.”, допълни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.