Изследователите разкриват, че антибиотична резистентност се регистрира все по-често при бактерии, които причиняват чести и сериозни инфекции, като сепсис, диария, пневмония, уроинфекции и гонорея.
За последните 30 години няма значим напредък в създаването на нови ефикасни антибиотици.
Без вземането на спешни мерки е възможно настъпването на пост-антибиотична ера, когато банални инфекции или леки наранявания могат да доведат до фатален изход.
Във всички страни по света е регистрирана резистентност към карбапенемите при лечение на инфекции в резултат на Klebsiella pneumoniaе, който е водещ причинител на придобитите в болнични условия пневмонии, сепсис, инфекции при новородените и при пациенти в интензивните отделения.
Макар че карбапенемите са последна защита срещу K. pneumoniaе, в някои страни резистентността към тях вече достига 50%.
Широко разпространена е антибиотичната резистентност на Escherichia coli (най-чест причинител на уроинфекции) към флуорохинолоните, които са неефективни при значителна част от пациентите третата генерация цефалоспорини (основно средство за лечение на гонорея) вече са неефективни в редица развити държави (Австрия, Австралия, Канада, Франция, Япония, Норвегия, Южна Африка, Словения, Швеция и Великобритания).
Всеки ден в света с гонорея се инфектират почти един милион души.
Антибиотичната резистентност води до по-голяма продължителност на заболяването, риск за усложнения и повишени медицински разходи.
Установено е, че пациентите с methicillin-резистентен Staphylococcus aureus (MRSA) имат с 60% по-висок риск за фатален изход, отколкото тези с нерезистентни форми на S. aureus.