IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как се диагностицира желязодефицитната анемия?

Това разказва д-р Илияна Стефанова

Как се диагностицира желязодефицитната анемия?

Д-р Илияна Стефанова е лабораторен лекар в МДЛ ЦибаЛаб, София. Завършила е Медицински университет, Варна. Има специалност по клинична лаборатория.

 
 
- Какво представлява желязодефицитната анемия?
 
СЗО дефинира анемията като концентрация на хемоглобин под 130g/L за мъже над 15години, под 120g/L за жени над 15години и под 110g/L за бременни. Стойностите на хемоглобин при деца варират с възрастта. Важни са референтните граници за съответната лаборатория.
 
Анемията е най-често срещаното кръвно заболяване. Засяга значителна част от населението, около 25%. Половината от всички случаи с анемия се дължат на недостиг на желязо поради неадекватна диета, нарушена абсорбция, повишени нужди, кръвозагуба. В резултат на ниските запаси на желязо в тъканите, се нарушава продукцията на хемоглобин и на червените кръвни клетки. Влошава се транспортът на кислород от белите дробове към тъканите и снабдяването им с кислород. Появявят се симптоми като отпадналост, уморяемост, задух при усилие, главоболие, замайване, намалена концентрация, тахикардия, неспокойствие, раздразнителност, нарушение на съня.
 
- Кои са рисковите групи за желязодефицитна анемия?
 
С по-висок риск за желязодефицитна анемия са:
 
  • вегетарианци, вегани и хора, чиято диета е бедна на желязосъдържащи храни;
  • жените в детеродна възраст (особено, ако менструалните периоди са тежки), бременните, кърмещи жени или тези, които скоро са родили;
  • децата, родени с ниско тегло, които са недоносени или кърмени за повече от четири месеца, които пият повече краве мляко (не само съдържа малко желязо, но може да намали абсорбцията на желязо);
  • хората, подложени на голяма операция или физическа травма;
  • пациентите със стомашно-чревни заболявания (целиакия, улцерозен колит, болест на Крон, пептична язва, тумори, хемороиди). Атрофичен гастрит поради хронична инфекция с Helicobacter pylori, автоимунни гастрити, лечение с инхибитори на протонната помпа във високи дози, също могат да са причина за недостиг на желязо. Недостигът на желязо може да се дължи на загуба на кръв от бъбреците или пикочния мехур.
 
- Необходимо ли е рисковите групи да бъдат скринирани?
 
Жените трябва да бъдат скринирани по време на бременност. Резултати за хемоглобин под 110g/L през първи и трети триместър и под 105g/L през втори триместър говорят за анемия. Счита се, че стойности под 60g/L са свързани със сериозни последствия за плода, вкл. смърт.
Препоръчва се децата при навършване на една година да бъдат скринирани за рискови фактори и за хемоглобин.
 
Мъжете, както и жените, в постменопауза не трябва да бъдат скринирани при липса на оплаквания. Подходящ е преглед при гастро-ентеролог, ако се диагностицира желязодефицитна анемия. Счита се, че мъже с концентрация на хемоглобин под 120g/L и жени с хемоглобин под 100g/L трябва да бъдат консултирани по-спешно тъй като подобни стойности предполагат сериозно заболяване.
 
Останалата част от интервюто ще намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата