Генна мутация, която увеличава риска от инфаркт, са идентифицирали учени от университета в Масачузетс. Наличието на т. нар. APOA5 удвоява риска от поява на сърдечен удар.
Макар да е сравнително рядко срещана, мутацията е много опасна, тъй като тя изкуствено завишава нивата на холестерола.
За да стигнат до този извод, учените са анализирали геномите на повече от 10 000 души, половината от които са претърпели инфаркт в по-ранна от обичайното възраст.
Точно при тази половина била установена както APOA5, така и високи нива на LDL или по-известния като лош холестерол.
Специалистите се надяват, че това откритие ще спомогне за ранната диагностика на сърдечните заболявания, както и разработването на нови и по-ефективни лекарства и терапии за справяне с тях.
Генетичните причини са главните, с които може да се обясни защо някои млади хора получават инфаркт, въпреки здравословния си начин на живот, докато други остават здрави дори когато консумират мазни храни, пушат и не спортуват.
Около 6,3 милиона души умират годишно от исхемична болест на сърцето в света, като най-голям дял има острия миокарден инфаркт и усложненията след преживян миокарден инфаркт.
Според проучвания на Световната здравна организация смъртността е най-висока в първите 2 часа от началото на острия миокарден инфаркт.
Половината от пациентите не успяват да стигнат до болница.