Едва ли съществува населен участък от земната повърхност, чиято атмосфера да не е засегната от един или друг тип замърсители. Дали сме в центъра на голям град, или в малко китно селце, на улицата, в парка или у дома дишаме един и същи въздух.
Околната среда съдържа поне 12 химикала, за които се знае, че са изключително вредни, а въздушните течения ги разнасят навсякъде.
Промишлеността, изгарянето на горива, третирането на отпадъци, интензивното земеделие и много други човешки дейности водят до замърсяване на атмосферата.
Мъглата специално представлява една голяма съвкупност от дим, прах, серен двуокис и обикновено е надвиснала над нас – хората. Тя тежи и обикновено седи над земната повърхност.
Всички отрови, попити във въздуха се концентрират във водните частици и заедно с азотните съединения и бензиновите пари образуват вредния смога, надвиснал над големите градове през последните дни.
Основното вредно свойство на мъглата е, че затруднява дишането и вкарва тези отрови в човешкия организъм. Мъгливите дни са опасни най-много за хората с вирусни инфекции или с дихателни заболявания.
Те подпомагат развитието на острите респираторни заболявания, които масово циркулират в момента, и осигуряват възможност за по-лесната атака на организма от страна на грипните, парагрипните инфекции, от адено- и риновирусите.
При хората, които нямат проблем с дробовете, се справят по-лесно с тази опасност, но при тези, които са асматици мъглата може да отключи пристъпи.
Промяната в плътността на въздушните маси и мъглата създават неудобство и раздразнение в дихателните пътища и могат да причинят пристъп.
Лекарите препоръчват в такава ситуация е най-добре да се диша през носа. Ползите са две – той е естествен филтър за вредните частици, като освен това овлажнява и затопля въздуха.
Кърмачетата и малките деца е добре да не се извеждат в мъглата. Дори с шал на устата, те не могат да бъдат предпазени, съветват още специалистите.