Неспокойните и болни черва могат да бъдат индикация за появата на болестта на Паркинсон, твърдят учените.
Според ново изследване на екип от Института по биотехнологии в Хелзинки мозъкът и стомашно-чревният тракт са в постоянна комуникация помежду си.
Ето така след една чревна инфекция например би могла да даде информация за невродегенеративни заболявания като Паркинсон и множествена склероза, психични заболявания и Алцхаймер.
Учените открили, че болестта на Паркинсон е налице бактериален свръхрастеж в тънките черва. Освен това се появяват и метеоризъм, подуване на корема, диария, коремна болка.
Възможно е бактериите да отделят съединения, които влияят на нервите в стомашно-чревния тракт. Това води до увреждане на мозъка.
Ако по стените на червата има бактерии, те могат да влязат в кръвния поток, което води до реакция на антителата. Тогава патогените или имунния отговор разрушават нервните тъкани и сигналите към мозъка не могат да действат нормално.
Сега учените работят по декодиране и съставяне на бази данни на бактериалния геном.
В бъдеще ще бъде възможно да се извърши индивидуална оценка на бактериите в стомашно-чревния тракт, за да се определи подходящото лечение и профилактика на заболявания на мозъка.
Болестта на Паркинсон е прогресиращо моторно разстройство, което се развива, когато мозъкът губи клетки, които произвеждат допамин - химикал, който контролира усещането за удоволствие, а също така регулира движението и емоционални реакции.
Симптомите включват треперене, скованост, забавяне на движенията и проблеми с равновесието и координацията. Заболяването рядко покосява преди 50-годишна възраст и постепенно става по-лошо - до точката, където всеки ден е изпитание.