Доц. д-р Асен Балтов е началник на I-ва травматологична клиника в „Пирогов“.
Специалист е в областта на оперативното лечение на фрактури и изкълчвания на крайниците и таза, на лечението на политравма и посттравматични увреждания на крайниците и ендопротезирането на стави на горен крайник.
Доц. д-р Балтов е член е на Българската ортопедо-травматологична асоциация. Участвал е в повече от 100 международни конгреси и срещи с международно участие.
- Доц. Балтов, можете ли да кажете приблизително колко души са постъпили в „Пирогов“ с травми заради поледицата до този момент?
Само през последните дни през спешния травматологичен кабинет преминаха над 1000 души. Половината от тях бяха със счупвания, а на близо 180 от тях бяха извършени операции.
- От какво естество най-често са нараняванията и какви интервенции се налагат в повечето случаи?
Най-често при нас идват хората с наранени глезени, рамена и с травми на тазобедрената става. Това са сложни операции, които изискват много старателност и много внимание.
- До какви усложнения водят съответните травми?
Понякога се стига до инвалидизиране и това е най-коварното усложнение след падане. Понякога то трае между 2 и 6 месеца, но в някои случаи инвалидизирането е цялостно и необратимо.
- Можем ли да очертаем рисковите групи и какъв е профилът на средностатическия пациент при такива инциденти?
Има три основни рискови групи. Първата от тях е тази на възрастните хора с остеопороза, които са по-трудно подвижни и чиито кости се чупят много лесно. На второ място са болните от диабет. При тях се наблюдават меки тъкани, които или трудно, или невинаги зарастват.
Същото важи и за третата рискова група – системно консумиращите алкохол граждани. Освен че са невнимателни дори и в заснежена обстановка, поради нездравословния си начин на живот те също са застрашени от сериозни усложнения след падане и по-трудно и бавно се възстановяват след каквато и да е травма.