IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Досега заплащани от НЗОК лекарства отново изпаднаха от списъка

В списъка не фигурират някои модерни лекарства за лечение на епилепсия, диабет, астма, болест на Паркинсон, тежък ревматоиден артрит, автооимунен активен хроничен хепатит и др.

Досега заплащани от НЗОК лекарства отново изпаднаха от списъка

След последното договаряне на лекарства, в списъка на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, за които тя напълно или частично заплаща, не фигурират някои модерни лекарства за лечение на епилепсия, диабет, астма, болест на Паркинсон, тежък ревматоиден артрит, автооимунен активен хроничен хепатит и др.

Това заяви за БТА Веска Събева, председател на Конфедерация "Защита на здравето", в която членуват 14 пациентски организации.

В списъка вече не е включен модерен препарат за лечение на астма на деца и възрастни, алармират пациентите.

Грешка е да не бъдат включени в списъка на касата таблетки, които са за лечение на диабет тип 2, коментира доц. Ивона Даскалова, председател на Българската диабетна асоциация. Отпадналите таблетки понижават нивото на кръвната захар и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, обясни тя.

По думите й лекарството няма аналог в България. Болните от диабет в световен мащаб са 179 милиона, като се очаква след 10 години броят им да достигне 356 милиона, каза още тя. В България процентът на заболеваемост от диабет расте стремглаво, допълни доц. Даскалова.

В страната ни няма аналог и на друг, отпаднал от списъка на НЗОК, медикамент за лечение на епилептични пристъпи, допълни и епилептологът от Клиниката по неврология в Александровска болница д-р Александър Алексиев.

Имам поне 200 пациенти, които се лекуват с него и смяната на терапията при епилепсията не може да стане рязко, обясни той. По думите му в България има около 70 хиляди пациенти, болни от епилепсия, но чрез касата се лекуват не повече от 30 хиляди. Останалите не се лекуват поради незнание за наличие на болестта си, поради липса на здравни осигуровки и др. причини, добави лекарят.

НЗОК досега реимбурсираше лекарството напълно, но ако пациентите трябва да си го купуват сами, ще им струва 500-700 лева на месец, разказват болните. Рязката смяна на терапията веднага влошава състоянието на пациента и води до хоспитализирането му, допълниха те.

Медикаментите, които са отпаднали от списъка на НЗОК, са произведени от "GlaxoSmithKline".

На 28 юни приключи първият етап от договарянето на лекарства за домашно лечение, като тогава фирмата - производител отпадна от договарянето поради некомплектовани документи за участие в процедурата, коментираха от пресцентъра на НЗОК.

На 5 юли "GlaxoSmithKline" предприе действия по обжалване пред компетентния български съд на решението на комисията на НЗОК за недопускане на компанията до участие в процедурата по договаряне, водещо до изключване на 20 лекарства от реимбурсния списък, казаха от компанията.

Въпреки отпадането на някои от лекарствата, НЗОК ще продължи да осигурява адекватно медикаментозно лечение за всички пациенти, допълниха от пресслужбата на касата. В момента се договарят нивата на реимбурсиране на договорените лекарства, уточниха от там.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата